Poslední rozloučení s Ivanem

13. 9. 2022

Snem Ivana Kubíčka bylo vždy létání – ke kterému se ale nedostal hned. Jeho strýc, Vladimír Kubíček, byl totiž příslušníkem RAF a tak Ivan musel vydržet u létání s modely déle než chtěl.

Začátkem 60. let se mu ale povedlo stát se členem aeroklubu Kunovice a zahájil plachtařský výcvik. Tou dobou už byl v Letu Kunovice jako učeň – a v této továrně zůstal i po vyučení. Pracoval jako letecký mechanik na servisním oddělení, a kromě jiného se s pečlivostí jemu vlastní staral o tovární dvoustovku. 

To už létal i jako plachtařský instruktor, později motorový pilot a instruktor. Od roku 1976 byl náčelníkem Slováckého aeroklubu Kunovice a ve funkci inspektora setrval mnoho dalších let. 

Jeho pilotní a instruktorské zkušenosti byly legendární. Létal snad všechna československá sportovní letadla a přeškolil na ně stovky či možná tisíce pilotů, stejně tak udělal nepočítaně pilotních zkoušek na větroních, motorových větroních i motorových letadlech. Jeho drobné rady a doporučení si spousta z nás pořád pamatuje a dál je šíříme– aniž už se ví, že nepochází z letové příručky daného letadla, ale z Ivanovi studnice zkušeností. Parašutisty vysazoval nejen z L-410, vlekal z polí s Čmelákem. V neposlední řadě létal také v Aerotechniku – kde pomáhal se zálety po opravách i se zkouškami prototypů různých verzí Vivata. 

Jeho znalosti totiž nebyly omezeny pouze na „kniplování“ – na práci leteckého mechanika v Letu navázal v aeroklubu, kde se po dlouhé roky zásadně podílel na údržbě a opravách techniky jak pro místní aeroklub, tak pro řadu ostatních, nejen československých aeroklubů. Této činnosti se ostatně věnoval i po ukončení kariéry aktivního pilota a odchodu do důchodu. Nadále tak pomohl udržovat ve vzduchu spoustu letadel po celé republice – ať už radou na základě svých rozsáhlých zkušeností nebo schopností sehnat jinak nedostupné díly. Stejně tak podporoval letecké muzeum v Kunovicích a zajistil či pomohl zajistit některé exponáty. 

Ivan Kubíček se na svůj poslední let vydal po krátké nemoci 9.9.2022. 

Další aktuality

Členská schůze 25.3.2023

Členská schůze 25.3.2023

Vážení členové, dovolujeme si Vás pozvat na členskou schůzi. K některým bodům připravíme...

Zahájení výcviku 7.1.2023

Zahájení výcviku 7.1.2023

ZAČÍNÁME 😉 Již tuto sobotu 7.1.2023 začínáme v 9h v učebně SAK letošní kurz teorie pro...